STRONA GŁÓWNA‎ > ‎AKTUALNOŚCI‎ > ‎

Halina Bortnowska do Wiary i Tęczy

opublikowane: 26 paź 2014, 15:24 przez AB Kapturkiewicz   [ zaktualizowane 2 lis 2014, 13:49 ]
Zdjęcie: Halina Bortnowska do Wiary i Tęczy: pomóżcie mi odnajdywać podpory dla nadziei   Bardzo proszę Was, pomóżcie mi odnajdywać podpory dla nadziei – pisze w liście do „Wiary i Tęczy” red. Halina Bortnowska, teolożka, filozofka i działaczka ekumeniczna. Okazją do wystosowania listu były obrady Synodu Biskupów ds. Rodziny. Zajmował się on m.in. kwestią miejsca osób homoseksualnych w Kościele. Część biskupów postulowała większe otwarcie się Kościoła na osoby LGBT, ale ostatecznie w tekście sprawozdania synodalnego nie znalazły się słowa przyjazne wobec lesbijek i gejów.  - Wasza postawa pomaga mi widzieć, że w rzeczywistości działają analogie, których istnieniu część ojców Synodu chce przeczyć. Małżeństwo rozumiane w tradycji jako związek kobiety i mężczyzny nie jest jedyną platformą miłości i odpowiedzialności! Niezależnie od orientacji seksualnej można kochać, budować trwały związek, praktykować wzajemną odpowiedzialność.  Trzeba żywić „nadzieję wbrew wszystkiemu”, że to zostanie w końcu uznane – pisze Bortnowska.

Redaktor Halina Bortnowska była gościem rekolekcji „Wiary i Tęczy”, które pod
koniec września 2014 odbyły się pod Warszawą. Teolożka, filozofka, publicystka i działaczka 
ekumeniczna, a w przeszłości także współpracownica Karola Wojtyły, przeprowadziła 
dla uczestników rekolekcji warsztaty dotyczące miejsca osób LGBT w Kościele.
(Sprawozdanie z warsztatów można przeczytać w załączniku na dole strony)

Obecnie napisała do nas list w kontekście Synodu na temat rodziny:

Kochani,

Biorąc udział w Waszych rekolekcjach, poczułam żywszą solidarność z Wami, z Waszym losem w kontaktach z Kościołem rzymskokatolickim. Domyślam się, że wiele wypowiedzi publikowanych ostatnio w związku z Synodem w Rzymie musi Was zasmucać. Mnie też zdecydowanie martwią. 

Ale żaden z tych głosów nie jest definitywny, skończył się zaledwie pewien etap. Zebrani na 
Synodzie dostojnicy weszli w pewien proces, uczą się od siebie nawzajem, teraz – w okresie recepcji pierwszych prób - mogą (i powinni) uczyć się dalej. Sądzę, że życie ich do tego przymusi czy też zachęci. To nie musi być - i programowo, w zamyśle Franciszka, wcale nie jest - koniec. Można nadal liczyć na „Kościół lepiej poinformowany”1

Bardzo proszę Was, pomóżcie mi odnajdywać podpory dla nadziei. Wasza postawa pomaga mi 
widzieć, że w rzeczywistości działają analogie, których istnieniu część ojców Synodu chce przeczyć. 
Małżeństwo rozumiane w tradycji jako związek kobiety i mężczyzny nie jest jedyną platformą miłości i odpowiedzialności! Niezależnie od orientacji seksualnej można kochać, budować trwały związek (niełatwe, ale możliwe!), praktykować wzajemną odpowiedzialność. Trzeba żywić „nadzieję wbrew wszystkiemu”, że to zostanie w końcu uznane. Może jednak się do tego zbliżamy, mimo gołosłownych twierdzeń, że nie ma analogii między miłością a miłością. 

Dostrzeżenie, uznanie i uczczenie tych analogii jest ważniejsze od nazwy, jaką ktoś związkowi nada. Wystarczyłoby zgodzić się, że rodzina może powstawać i rzeczywiście nieraz powstaje w oparciu o różnie ukształtowane związki. Może w dalszym swoim powolnym rozwoju Synod (albo Sobór) zacznie tego uczyć. 

Piszę ten list naprędce, ale wkrótce zamierzam opublikować większy tekst, choć pod innym adresem, ale z tą samą intencją. Wiadomość będzie na moim blogu „Myślennik Halinny Bortnowskiej” http://halinabortnowska.blox.pl/html

Najserdeczniej pozdrawiam i dziękuję za współtworzone rekolekcje.

Halina.

1-Koncepcję Kościoła lepiej poinformowanego stworzył błogosławiony Jan Henryk Newman: w swoim sumieniu katolik może niekiedy odwoływać się do przekonania, że – jak to wielokrotnie bywało już w historii - Kościół w przyszłości zgodzi się na coś, w czym obecnie widzi niebezpieczeństwo (przyp. Wiara i Tęcza)


DZIĘKUJEMY Pani Halino ! Za dobre słowa, za piękną konferencję, za odwagę bycia z nami, za wspólną modlitwę.

Uczestniczki i Uczestnicy grupy Wiara i Tęcza

Ċ
AB Kapturkiewicz,
26 paź 2014, 15:24
Ċ
AB Kapturkiewicz,
26 paź 2014, 15:24