STRONA GŁÓWNA‎ > ‎AKTUALNOŚCI‎ > ‎

Spotkanie WiT Warszawa-20.02.2014

opublikowane: 19 lut 2014, 03:59 przez Aga George
Zaproszenie

 

Serdecznie zapraszamy Wszystkich w najbliższy czwartek (20.02.2014r) na spotkanie Grupy WiT Warszawa pt. „Czy Kościół zmieni podejście do homoseksualności”? Analizować będziemy bardzo ciekawy artykuł na ten temat bp. Geoffreya Robinsona z Australii.

 

Istnieje pilna potrzeba zmiany podejścia Kościoła katolickiego w sprawach homoseksualizmu, ale żeby do niej doszło, musi nastąpić rewizja nauczania do seksualności w ogóle – to główna teza artykułu bp. Geoffreya Robinsona, którym się zajmiemy w przyszły czwartek.

 

Bp. Robinson to wieloletni wykładowca prawa kanonicznego, działacz ekumeniczny, w 1984 r. mianowany przez Jana Pawła II biskupem pomocniczym Sydney. W 2002 r. zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z głośnym apelem, by Kościół rozliczył się z nadużyciami seksualnymi duchownych. Dwa lata później z powodów zdrowotnych przeszedł na emeryturę. 77-letni dziś duchowny od lat głosi tezę, że kryzys związany z ujawnieniem afer seksualnych wśród duchownych powinien zostać wykorzystany do głębokiej analizy i reformy kościelnego nauczania w sferze etyki seksualnej. W 2008 r. Konferencja Episkopatu Australii wydała oświadczenie dystansujące się od poglądów biskupa Robinsona. Do dziś jednak nie spotkały go żadne oficjalne sankcje ze strony Stolicy Apostolskiej

Szczególnie głośnym echem odbiły się dwie wizyty bp. Robinsona w Stanach Zjednoczonych, gdzie wystąpił on z serią wykładów na najbardziej trudne tematy związane z seksualnością. W 2008 r. mówił o nadużyciach seksualnych kleru, a w 2012 r. (na zaproszenie środowisk chrześcijan LGBT) – o stosunku Kościoła do homoseksualizmu. 4 czerwca 2013 r. wystosował do papieża Franciszka petycję, w której prosi o podjęcie kościelnej dyskusji m.in. na temat celibatu, roli kobiet, transparentności działań niektórych kościelnych instytucji i dyscypliny kościelnej. 

Dotąd żaden tekst bp. Robinsona nie ukazał się w języku polskim. Przetłumaczony przez Małgosię artykuł to pierwsza okazja, by polski odbiorca zapoznał się z niezwykle ciekawymi tezami bp. Robinsona.

Comments