STRONA GŁÓWNA‎ > ‎AKTUALNOŚCI‎ > ‎

WiT o wypowiedzi papieża Franciszka na temat lesbijek i gejów

opublikowane: 30 lip 2013, 11:59 przez AB Kapturkiewicz   [ zaktualizowane 6 sie 2013, 14:19 ]
Papież Franciszek wracając ze Światowych Dni Młodzieży w Brazylii odpowiadał wczoraj na pytania dziennikarzy odnośnie ludzi homoseksualnych. Powiedział między innymi że powinni oni być akceptowani i zintegrowani w społeczeństwach, a nie marginalizowani. Cieszymy się z tych słów i licząc na dialog zamieszczamy komentarz naszej grupy Wiara i Tęcza.

Odpowiedź na słowa papieża Franciszka, dotyczących społeczności LGBT 

Jako wspólnota chrześcijan - lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych wyrażamy radość ze słów papieża Franciszka, sprzeciwiających się marginalizacji I dyskryminacji społecznej osób homoseksualnych. Wierzymy, że słowa te staną się inspiracją dla hierarchów i duchownych katolickich, a także przedstawicieli innych kościołów chrześcijańskich. Ufamy, że papież będący ziemską głową Kościoła Rzymskokatolickiego stanie się wzorem postawy akceptacji, dialogu oraz sprzeciwu wobec przemocy, która dotykała i niestety dotyka osoby LGBT, także ze strony ludzi  wierzących, a nawet przedstawicieli duchowieństwa. Mamy także nadzieję, że papież wyrazi poparcie dla postulatów prawnej ochrony  osób LGBT na całym świecie, co będzie inspiracją dla tych wszystkich, którzy dostrzegają w jego osobie także głowę jednego z państw europejskich. 

 Odczytujemy  słowa papieża jako wyraz empatii wobec  każdej osoby LGBT, która w swoim życiu zmaga się z przejawami przemocy i wykluczenia. Sprzeciw wobec  osądzania kogokolwiek na podstawie orientacji seksualnej przyjmujemy jako znak otwarcia  dialogu pomiędzy Kościołem a środowiskami osób LGBT.  Zostaliśmy  nazwani braćmi, ufamy zatem, że słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka stanowią początek siostrzanej i braterskiej rozmowy, jaka będzie toczyła się pomiędzy przedstawicielami Kościoła, a środowiskami wierzących (i niewierzących) osób LGBT. Wierzymy, że Bóg miłości udzielając swoich darów nie ma względu na płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową. 

Grupa Wiara i Tęcza jest społecznością osób głęboko przekonanych, że zarówno ścieżka celibatu, białego związku jak i wiernego związku z partnerem tej samej płci w którym miłość wyraża się we wzajemnej trosce, opiece a także relacji seksualnej - stanowią równorzędne drogi do pełnej jedności z Bogiem i wspólnotą osób wierzących.  Wdzięczni za otrzymaną wolność dzieci Bożych  kształtujemy nasze sumienia stale poszukując prawdy. Służymy Bogu i ludziom. Wiemy że orientacja seksualna i tożsamość płciowa są ważnymi elementami powołania każdego człowieka. Dlatego oczekujemy dalszego dialogu z Kościołem Rzymskokatolickim i z innymi kościołami chrześcijańskimi. Wierzymy w możliwość wzajemnego zrozumienia i akceptacji, gdyż wszyscy pragniemy miłości i pokoju.

Grupa Polskich Chrześcijan LGBT Wiara i Tęcza

30 lipca 2013 roku


Ċ
AB Kapturkiewicz,
30 lip 2013, 11:59