STRONA GŁÓWNA‎ > ‎AKTUALNOŚCI‎ > ‎

WiT o wywiadzie z Bp Johnem Shelby Sponge'em w TP

opublikowane: 3 sty 2013, 12:07 przez AB Kapturkiewicz

Dobrze się stało, że w numerze z 11.12.2012 TP opublikował wywiad przeprowadzony przez Piotra Włoczyka z biskupem Kościoła episkopalnego Johnem Shelby Sponge'em.

http://tygodnik.onet.pl/32,0,78970,u_katolikow_bylbym_ekskomunikowany,artykul.html

Jest to bardzo ważny głos skierowany do polskich chrześcijan: żaden Kościół nie może być rasistowski, seksistowski, antysemicki i homofobiczny. W Kościele rzymskokatolickim nadal istnieje seksizm i homofobia wyrażające się m.in. niedopuszczaniem kobiet do kapłaństwa oraz brakiem uznania wiernych związków jednopłciowych i z osobami transpłciowymi.

Poglądy bp. Sponge'a uznane są także w Kościele episkopalnych za bardzo postępowe. Nie przeszkadza to, by biskupi, duchowni oraz wierni o różnych przekonaniach odnośnie spraw niedotyczących głównych kanonów zawartych w Wyznaniu Wiary, byli razem w jednej wspólnocie.

Przytaczane przez Piotra Włoczyka statystyki potwierdzające zjawisko odchodzenia wiernych z Kościołów, które zdecydowały się na liberalizację swojego nauczania, nie zmieniają faktu, że swoją postawą wspólnoty te stanęły po stronie prawdy. Kapłaństwo kobiet i błogosławieństwo związków jednopłciowych będą w przyszłości tak oczywiste, jak dzisiaj brak segregacji rasowej.

Warto podkreślić, że nadmierny konserwatyzm również zniechęca wiernych do ich Kościołów. Słusznie rozumieją oni bowiem, że godzi on bezpośrednio w prawa człowieka. Z tego powodu istnieje również przepływ w drugą stronę - konwersje do Kościoła episkopalnego, ostatnio nasilone w południowych stanach USA.

Nasza Grupa Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza (WiT) działająca od roku 2010 jest od początku grupą ekumeniczną. Są wśród nas przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego a także wierni z małych, otwartych wspólnot - Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego, Reformowanego Kościoła Katolickiego oraz powstającej właśnie Polskiej Wspólnoty Episkopalnej. Informacje o tej ostatniej można znaleźć pod adresem: http://episkopalianie.pl/

Polska Wspólnota Episkopalna odbyła w dniach 14-16 grudnia 2012 w Łazach koło Krakowa rekolekcje adwentowe. Nabożeństwa w rycie episkopalnym odprawiane są w Krakowie raz w miesiącu. W tych wydarzeniach biorą także udział niektórzy uczestnicy grupy WiT.

Otwartość Kościoła episkopalnego jest dla nas bardzo cenna. Do wspólnej modlitwy i nabożeństw zaproszeni są wszyscy chrześcijanie niezależnie od denominacji, bez jakiejkolwiek presji na jej zmianę. Jest to istotne, gdyż szczególnie w młodym pokoleniu coraz częściej spotykamy chrześcijan poszukujących swojego Kościoła. Potrzebują oni spotkań z różnymi wspólnotami i nielimitowanego czasu na podjęcie decyzji.