POLECAMY‎ > ‎

Rekolekcje Adwentowe WiT Kraków, 2015

opublikowane: 10 gru 2015, 02:54 przez Wiara i Tęcza   [ zaktualizowane 1 mar 2016, 10:01 ]
zdjęcie  D.Jeznach


W dniach 4-6 grudnia 2015 odbyły się 14 rekolekcje grupy Wiara i Tęcza.
Były to rekolekcje adwentowe o charakterze ekumenicznym,
Byli z nami księża z Kościoła Ewangelicko Augsburskiego oraz z Kościoła Rzymskokatolickiego.
Czas spędzaliśmy w centrum starego Krakowa, w sąiedztwiel Zamku Królewskiego na Wawelu.

W rekolekcjach wzięło udział 60 osób z całej Polski. Większość z Kościoła Rzymskokatolickiego, część z Kościoła Ewangelicko Augsburskiego (Luteranie) kolega z Kościoła Prawosławnego oraz osoby poszukujące wiary lub towarzyszące swoim wierzącym partnerkom i partnerom. Dwoje rodziców osób LGBT oraz  Pani Psycholog.
Była możliwość rozmowy z księdzem, z psychologiem. Możliwośc indywidualnej spowiedzi dla osób z Kościoła Rzymskokatolickiego.

Spotkaliśmy się w piątek wieczorem.
Powitanie. Trochę o historii Luteran w Polsce 
Obejrzeliśmy film pt Selma z 2014 roku. Jak ciemnoskórzy Afroamerykanie  walczyli o prawa wyborcze w Alabamie w latach 60 tych XX wieku.
Domagali się należnych im praw bez używania przemocy. 
Ile wysiłku włożyli i ofiar ponieśli. Kamery, gazety. Ludzie wszystkich ras mogli zobaczyć tą przemoc i niesprawiedliwość. Dołączali sojusznicy, którzy też byli bici i zabijani. Martin Luter King nieustępliwie rozmawiał z prezydentem. W końcu zwycięstwo - wszyscy obywatele USA uzyskali prawa wyborcze.

W sobotę 5 grudnia podczas konferencji była mowa na temat fragmentu Ewangelii "jeśli ktoś uderzy cię w policzek, nadstaw mu drugi"  "jeśli ktoś chce ci zabrać szatę, oddaj mu i plaszcz"
Te fragmenty są trudne do zrozumienia i przyjęcia.
Usłyszeliśmy następującą interpretację :
cytat pochodzi z czasów niewolnictwa. Gdy pan uderzał niewolnika w jeden policzek było to postrzegane jako normalny gest w ich relacji dominacji i podległości. Natomiast uderzenie drugą ręką w drugi policzek było już odczytywane jako akt przemocy i opinia publiczna zwracala się przeciwko bijącemu.
Podobnie z szatą i płaszczem. Odebranie płaszcza biedakowi było uważane za czyn niegodziwy gdyż pozbawiało go okrycia na noc. 
Tak więc - walka techniką aikido ? Tak ! Ważne aby ludzie wokół widzieli co się dzieje.

Potem oglądaliśmy ryciny statków i łodzi niewolniczych. W jakich warunkach ludzie byli przewożeni. Jak siedzieli przy wiosłach, oddzieleni od siebie . Aby ludzie z tej samej wsi, kultury i języka nie mieli ze sobą kontaktu i nie mogli rozmawiać. (przypominają się rady księży w konfesjonałach - musisz zerwać kontakty z gejowskim środowiskiem...) Mimo to stworzyli swój język, kulturę, muzykę.
Wysłuchaliśmy znanej piosenki "Down by the riverside" w wersji jazzowej i w wersji "dystyngowanej".
Potem przy akompaniamencie pianina i gitary zaśpiewaliśmy tą piosenkę w polskim tłumaczeniu Jerzego Krzyszpienia:
..."Składam ciężkie me brzemię gdzie błyszczy rzeki brzeg....... porzucam myśl o wojnie już"........
Było to piękne przeżycie, inspiracja do dalszej pracy i zaufania Bogu i dobrym ludziom.

Konferencja popołudniowa w sobotę była na temat osądu sumienia oraz o emocjach - więcej na ten temat zamieścimy wkrótce.

Sobotni wieczór spędziliśmy w kawiarni/klubie Re przy ul św Krzyża.
Z okazji 5 rocznicy WiT odwiedził nas chór Krakofonia. Było wspaniale !  Śpiewali z dumą i radością, piękne utwory - między innymi skandynawską kolędę i piosenkę aby wszędzie tworzyć chóry zamiast "lękać się imperium zła" :)
Informacja i nagrania na stronie chóru :
Dziękujemy Krakofonii za wspólne świętowanie !!! Owacje na stojąco :)

Po występie chóru obejrzeliśmy prezentację na temat pięciu lat grupy Wiara i Tęcza. Jak się zaczęło, co zrobiliśmy, co robimy. Dlaczego pomagamy ludziom LGBT i jak ufamy w Boże prowadzenie.
Prezentacja dostępna w załaczniku, będzie również wkrótce wersja z dokładniejszymi objaśnieniami dla tych którzy nie mogli przybyć.

W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w obrządku rzymskokatolickim odprawionej dla uczestników rekolekcji,
W modlitwie wiernych prosiliśmy o Boże łaski i opiekę dla naszych partnerów/partnerek, naszych dzieci, o szczęśliwe znalezienie "drugiej połówki", o akceptację w rodzinach i w Kościele, za naszych przyjaciół. Dziękowaliśmy za otrzymane łaski, w tym za 5 lat WiT.

Uczestniczyliśmy także w nabożeństwie w Kościele Ewangelicko Augsburskim. Podczas nabożeństwa wysłuchaliśmy pięknego koncertu wykonanego przez chór z okazji górniczego święta. Podziękowaliśmy Parafii za gościnność.

Po wspólnym obiedzie pożegnaliśmy się i wyruszyli do domów - silniejsi, z większą nadzieją i miłością.

Dziękujemy  naszym Księżom Rekolekcjonistom, gościnnej Parafii Ewangelicko Augsburskiej,Pani Psycholog, Rodzicom, Chórowi Krakofonia, Spółdzielni Ogniwo, Klubowi Re, organizatorom- grupie WiT Kraków, osobom z różnych grup WiT w Polsce które pomagały przy organizacji, oprawie muzycznej i liturgicznej,oraz wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom !!!


Będziemy tutaj dołączać kolejne teksty uczestników rekolekcji :)
Ċ
Wiara i Tęcza,
10 gru 2015, 02:54
Comments